4375991. BLANDEDE MILITÆRARTIKLER (5).
Et udvalg af blandede militaria-genstande, herunder en officerslæderbeklædt stok, vandflaske og bærer i britisk 1937 mønster fra Anden Verdenskrig, rem mærket B.H.G. for Barrow, Hepburn og Gale i London ser svag dato ud til at være 1942, britisk 13 Pdr skalkasse fra første verdenskrig, dateret 1916 til basen, sammen med en 40 mm skalkasse dateret 1942, britisk hestehårplume til mønsterhjelmen fra 1871 som brugt af, Dragoon Guards, Dragoons og visse Yeomanry Regimenter, ville metalstammen passe ned i midten af hjelmspidsen og blive sikret med messingskruen, forgyldt roset til toppen af plommen (5).
Alt i pæn stand med noget slid, der svarer til alderen.