ET HÅNDMALET EXIDE REKLAMESKILT.

4367182. ET HÅNDMALET EXIDE REKLAMESKILT.

'Exide For Lighting & Ignition', det 20. århundredes reklameskilt om bord, der viser en bil i boligscener dag og nat, stemplet på bagsiden med copyright for 'James Laworth & Bro., LTD. London.'76 cm x 50,5 cm.

Med mærker og slid, der står i forhold til alderen, skrammer og tab af lakering ofte rundt om kanterne, er den nederste natscene, der tidligere blev klistret på, blevet løsrevet, hvilket afslører et tidligere forsøg på kunstværket.

Tema

A Private Collection Of Hand-Painted Advertising Signs

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Antal besøg: 176