436184. KNIFE HITLER JUGEND, Tredje Rige.
Forniklet beslag med bakelit grebplader, emaljeret hagekors emblem.
Usigneret klinge med stor ricasso, tydeligt synlig krydsning, sortlakeret skede med lædervedhæng.
Knivlængde 24,5 cm.
Herkomst: Den oprindelige ejer modtog efter sigende kniven i 1942.
Brugsslitage, der mangler en nitte til Brugsslitage, spidsen er let bøjet.
Knivlængde 24,5 cm.