PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Am Dorfteich (Altes Land).
4331896. PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Am Dorfteich (Altes Land).
Philipp Karl Seitz (1901-1982), Am Dorfteich (Altes Land), olie på lærred, anbragt på pap, signeret nederst til venstre (delvist skjult under rammen), signeret igen på bagsiden, tituleret og indskrevet med dedikation dateret 22. maj 1982, ca. 18 x 23 cm, med ramme ca. 24 x 30 cm
Philipp Karl Seitz studerede på Nürnberg Art School og flyttede til Hamborg i 1928. Han arbejdede oprindeligt som kommerciel grafiker, har arbejdet intensivt med maleri siden 1960'erne og har udstillet regelmæssigt siden 1967, herunder på Commeter Gallery. Han skabte adskillige udsigter over Hamborg, det omkringliggende område og Lüneburger Heide.