Langkasse ur, England, 18. århundrede /omkring 1800.
4306704. Langkasse ur, England, 18. århundrede /omkring 1800.
Kasse i mahogni træ, massivt og fineret. Aftagelig fastgørelse med ruder, messingskive med arabiske og romerske tal og hverdagsdisplay, messingapplikationer i hjørnerne. No.: P.S. London, Casper Breitfeldt. Pendul, 2 vægte, opviklingsnøgle og dørnøgle til rådighed.
ca. H. 255 cm x B 23 cm x D 22 cm.
Tegn på alder og brug. Der gives ikke en funktionel garanti.