LOTHAR FISCHER (1933-2004). Hyllenidol.

4305560. LOTHAR FISCHER (1933-2004). Hyllenidol.

Lothar Fischer (1933-2004), etui idol, bronze, 1973, signeret ved foden, dateret og indskrevet med nummeret '37', eksemplar 37/40, litteratur: Dornacher/Niggl 634, højde ca. 31 cm

Lothar Fischer er en af de vigtigste billedhuggere i efterkrigstiden. Han studerede på akademiet i München og grundlagde sammen med sine medstuderende Heimrad Prem, Helmut Sturm og Hans Peter Zimmer kunstnergruppen SPUR i 1957. I 1964 deltog Lothar Fischer i documenta III i Kassel. Fra 1975 til 1997 underviste han som professor ved University of Arts i Berlin.

Minimale tegn på brug.

Få foretaget en gratis vurdering!

Minimale tegn på brug.

Antal besøg: 195