Erik Larsen (1902-1975), tyrefægtning, olie på lærred, signeret, ca. 67 x 87 cm, med ramme ca. 79 x 99 cm
Den danske kunstner Erik Larsen er kendt for sine humoristiske og farverige scener fra København og Paris.
Trykpunkt nederst på billedet, lejlighedsvis flisning.