Rudolf Höckner (1864-1942), Bondegårde, olie på lærred, signeret, tituleret og indskrevet på bagsiden af bårerammen „Nr. 1058.„, ca. 29 x 40 cm, med ramme ca. 38 x 50 cm
Rudolf Höckner skabte for det meste landskabsmalerier i småformat fra Hamborg-området og betragtes - efter Thomas Herbst - som en vigtig Hamborg-impressionist. Efter at have studeret kunst i Weimar flyttede han af økonomiske årsager til Flensborg i 1895, og i 1905 flyttede han til Hamborg med sin kone. Fra 1907 udstillede han sine malerier primært i gallerier i Hamborg og Altona. I 1915 flyttede han til Wedel, hvor han fandt adskillige motiver til sine malerier. Hans atmosfæriske landskaber er stadig populære blandt samlere, der sætter pris på de subtile farve- og lysstemninger og de atmosfæriske nuancer i hans værker.
Lejlighedsvis små pletter, svagt trykpunkt i nederste højre hjørne.