4301565. JOSEF WENGLEIN (1845-1919). Ko i græsset.
Josef Wenglein (1845-1919), ko på græsset, olie på lærred, signeret og påskrevet „J. Wenglein P.„, ca. 38 x 54 cm, med ramme ca. 50 x 66 cm
Wenglein betragtes som en af de sidste vigtige landskabsmalere på München-skolen i det 19. århundrede. Han modtog sin uddannelse i sin hjemby på Kunstakademiet i München og hos landskabsmalere Johann Gottfried Steffan og Adolf Heinrich Lier. Især Liers koloristiske malestil påvirkede ham. Wenglein vidste, hvordan han kunne gengive atmosfæren og lysforholdene for sine motiver, som han fandt i München-området, med følsomhed.