4281050. IKONE. Vor Frue af Vladimir.
Vor Frue af Vladimir, Rusland, omkring 1900, tempera og forgyldning over kridtbaggrund på træ, i en let forsænket midtbaneskildring af Vor Frue og Barn, fint udformede beklædningsgenstande, med to sponki bagside, ca. 31,2 x 26,2 cm
Afbildet det højt ærede mirakuløse billede af Vladimirskaya, den kærlige mor til den russiske jord. Skildringen går tilbage til slutningen af det 11. eller begyndelsen af det 12. århundrede, som nu opbevares i museumskirken i Moskva, der tilhører Tretyakov Gallery og repræsenterer både en national helligdom i Rusland og et af de vigtigste ikoner for hele den russiske ortodoksi.
Et par små ridser i højre margen, kanter og hjørner med mindre restaureringer, lejlighedsvis craquelure og mindre tegn på slid.