PAUL RENOTTE (1906-1966). sammensætning.

4244114. PAUL RENOTTE (1906-1966). sammensætning.

Paul Renotte (1906-1966), komposition, olie på lærred, 1962, signeret og dateret, ca. 100 x 170 cm

Paul Renotte var en belgisk maler og billedhugger. Han kunne godt lide at eksperimentere med forskellige teknikker og betragtede - trods sine politiske ambitioner - kunstværker som helt fri for informative og ideologiske missioner. I 1955 blev han udnævnt til professor ved Liège Academy of Arts.

Spredte små blå mærker og gnidning, nogle gange med mindre farvetab.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 241