423016. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Astronom i munkehue, olie på lærred, 17./18. århundrede.
Billedet repræsenterer muligvis John of Sacrobosco eller John of Holywood, en engelsk munk, matematiker og astronom, der var aktiv i Oxford i første halvdel af det 13. århundrede.
34x26,5, indrammet 41x33,5 cm.
Overfladerevner, overfladeridser og aldersrelaterede skader.