4208126. HELMUT GOETTL (1934-2011). Baskerlandet.
Helmut Göttl (1934-2011), Baskerstaten, olie på lærred, 1966, signeret og dateret, signeret igen på bagsiden af bårerammen, ca. 79 x 39 cm, med ramme ca. 90 x 50 cm.
Göttl studerede ved Kunstakademiet i Karlsruhe hos Karl Hubbuch. Kritiske og satiriske skildringer af sociale klager karakteriserer hans arbejde.