Katedralinteriør med figurer
fin pen, blæk og akvarel, etiket a tergo
10 cm x 8 cm (4 tommer x 3,25 tommer) - billedstørrelse
27 cm x 23 cm (10,5 tommer x 9 tommer) - rammestørrelse
Fodnote: FINE LITOGRAFIER AF EGYPTISKE MONUMENTER af forfatteren bedst kendt for sit arbejde med dekorativ kunst, Grammar of Ornament. '[Jones] var ansvarlig sammen med Joseph Bonomi for designet af det egyptiske hof i Crystal Palace, og i 1863 fik han til opgave at designe et palads i Kairo for Ismail Pasha' (Blackmer). Blackmer 888; ikke i Atabey, Abbey eller Tooley.
Generelt god stand, nogle mindre misfarvninger, sjældent stykke.
Katedralinteriør med figurer