41929. Sæt , 10 dele, inklusive Oiva Toikka, Pentti Sarpaneva, 20. århundrede.
6 coastere "Kastehelmi", Oiva Toikka.
Gul vase, Riihimäen Lasi, 17 cm Blå rektangulær vase, signeret Pentti Sarpaneva. 14 x 14, højde 10 cm.
Grøn skål, Iittala Blå/grøn vase, højde 25,5 cm.
Brugsslitage.