HERMANN FÖRSTERLING (GEB. 1955). roser.

4187519. HERMANN FÖRSTERLING (GEB. 1955). roser.

Hermann Försterling (f. 1955), roser, cyanotype, 1992, signeret, dateret '10-92' og påskrevet 'cyanotype ', ca. 32 x 43 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 54 x 64 cm

Försterling studerede på Kunstakademiet i Stuttgart hos professor Sønderborg og har arbejdet som freelance kunstner siden 1979. Han eksperimenterer med forskellige fotografiske teknikker og kan se tilbage på en lang række solo- og gruppeudstillinger. Hans værker findes blandt andet i Staatsgalerie Stuttgart og Museum of Modern Art, New York.

Ikke indrammet, undersøgt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ikke indrammet, undersøgt.

Antal besøg: 181