PAYKULL, Gustaf VON. Gustaf von Paykulls samlede svenske skrifter, første band (alt udgivet) (1814); Domald, tragedie in fem acter, med kor, (1783); Ordens vuurmen, komedie in tre acter først opført på Svenska Teatret i Stockholm den 5. februar 1785, (1785); Anacreon, Sapho, Bion og Moschus (oversættelse af Paykull). 4 bind.
Varierede dimensioner, største bog 230 x 190 mm.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), administrerende direktør og administrerende direktør i Stockholm Stadshus AB. Tidligere administrerende direktør for et par virksomheder i Stockholm by og i en periode aktiv i kommunalpolitik. Hans imponerende samling af bøger bestod for det meste af svensk litteratur fra det 17. til det 19. århundrede, men også mange andre vigtige værker med vægt på Sverige. Ifvarsson var meget interesseret i kulturhistorie og også en dedikeret og kyndig samler, hvilket afspejlede sig i hans omfattende bibliotek.
Varieret tilstand, ikke fuldt gennemgået.