4144150. ISTVÁN ILOSVAI VARGA (1895-1978). Siddende figur.
István Ilosvai Varga (1895-1978), siddende figur, olie på pap, signeret, inklusive smal trærammelist ca. 105 x 75 cm
Han studerede den ungarske kunstner István Ilosvai Varga på det ungarske kunstakademi med Ede Balló. Han arbejdede i Paris i midten af tyverne og malede i Nagybánya omkring 1930.