A. R. Penck (1939-2017), Untitled, akvarel i to farver, 1987, signeret med blyant nederst til højre, dateret på bagsiden og påskrevet '2/87 - 3/5', sandsynligvis fra en serie af 5 akvareller, ca. 31 x 40,8 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 49 x 58 cm
PROVENIENCE: Hamburgs private samling, tidligere Hauswedell & Nolte auktion, auktion 8.6.2000, parti 921.
A. R. Penck (faktisk Ralf Winkler) er en af de fremragende tyske kunstnere i efterkrigstiden. Hans visuelle sprog, udviklet i begyndelsen af 1960'erne, forblev banebrydende for international samtidskunst og påvirkede kunstnere som Keith Haring, der udforskede Pencks værker i New York i begyndelsen af 1980'erne. Pencks kunstneriske karriere tog ham fra autodidaktiske begyndelser, afvisning og forfølgelse af statssikkerheden i det tidligere DDR til international succes, deltagelse i Documenta 5, 7 og IX, Venedigbiennalen og udnævnelse til professor i maleri ved Düsseldorfs kunstakademi i 1988. Penck tilbragte de sidste par år i afsondrethed i Dublin/Irland.
Monteret på bagsiden af overkanten med monteringstape tre steder i passepartout.