407488. PLANSCHVERK, botanik, "Handbuch der Botanik", udateret, 1800-tallet.
270 håndkolorerede stik. Håndpagineret i øverste ydre hjørne.
Halvfransk band.
Slitage, pletter, skader. Mindre insektangreb på bagsiden. Side 193 mangler. Titelside mangler. Ikke fuldt gennemgået.