407422. BOG, "Illustreret Havemagasin. Månedsblad for gartnere og venner i norden", bind IV, Göteborg, 1858-1862.
Årgang 1-2 trykt hos Hedlund & Lindskog, Årgang 3-5 Handelstidinnings Bolags Tryckeri.
Hvert år indeholder hver 12 farvede plader. Årgang 1-2 indeholder desuden 6 ufarvede plader.
Halvfransk band.
Slitage, skader, pletter. En farvet tavle (Lind) mangler i år 2. Ikke fuldt gennemgået.