EDVARD ANDERSSON. „Bolden“.

EDVARD ANDERSSON. „Bolden“.
4069513. EDVARD ANDERSSON. „Bolden“.

Olie på panel, 130 x 100 cm, karmmål 134 x 103,5 cm. Signeret og dateret Edvard Andersson 1943.

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Modern Art, Malmø 1944, nr 7.
Hotel Thor, Ängelholm 1947, nr 8.
Den Frie Udstilling, København 1956 nr 187.

Kantstødt i hjørnerne, overfladisk ridse.

Tema

Edvard Andersson - a modern colour explosion: Part III

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Modern Art, Malmø 1944, nr 7.

Tema

Antal besøg: 1.168