Olie på panel, 130 x 100 cm, karmmål 134 x 103,5 cm. Signeret og dateret Edvard Andersson 1943.
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLINGER:
Modern Art, Malmø 1944, nr 7.
Hotel Thor, Ängelholm 1947, nr 8.
Den Frie Udstilling, København 1956 nr 187.
Kantstødt i hjørnerne, overfladisk ridse.