GEORGES GRIOIS (1872-1944). landskab.

4055854. GEORGES GRIOIS (1872-1944). landskab.

Georges Griois (1872-1944), landskab, olie på lærred, 1929, signeret og dateret, ca. 80 x 99 cm, med ramme ca. 90 x 109 cm

George Griois er en fransk maler. Han blev født i Bologne-sur-Mer, hvor han studerede, blev hele sit liv og aktivt formede den lokale kunstscene.

Fine revner og lejlighedsvis små flisede stykker af malingslaget/delvis tab af farve i kanterne.

Få foretaget en gratis vurdering!

Adresse
Hamburg - Bahrenfeld

Hamburg - Bahrenfeld
Gasstraße 4b
22761 Hamburg
Tyskland

Placering
Gemälde-Regal
Antal besøg: 202