Georges Griois (1872-1944), landskab, olie på lærred, 1929, signeret og dateret, ca. 80 x 99 cm, med ramme ca. 90 x 109 cm
George Griois er en fransk maler. Han blev født i Bologne-sur-Mer, hvor han studerede, blev hele sit liv og aktivt formede den lokale kunstscene.
Fine revner og lejlighedsvis små flisede stykker af malingslaget/delvis tab af farve i kanterne.