Carbon på papir, 62 x 49 cm, karmmål 77,5 x 62,5 cm. Signeret EA og dateret 1929
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLINGER:
Den Frie Udstillning, København 1956 nr 461 (udsolgt)
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.
Papiret lidt bølget og gulnet. Riv på højre side.