EDVARD ANDERSSON. „Kinesisk digt“.

4051220. EDVARD ANDERSSON. „Kinesisk digt“.

Carbon på papir, 62 x 49 cm, karmmål 77,5 x 62,5 cm. Signeret EA og dateret 1929

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Den Frie Udstillning, København 1956 nr 461 (udsolgt)
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.

Papiret lidt bølget og gulnet. Riv på højre side.

Tema

Edvard Andersson - a modern colour explosion: Part III

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom

UDSTILLINGER:
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.

Tema

Antal besøg: 394