Olie på plade, 61 x 58,5 cm, karmmål 63 x 60,5 cm. Signeret Edvard Andersson. Også malet på verso.
HERKOMST:
Fra kunstnerens ejendom
UDSTILLINGER:
Den Frie Udstillning, København 1956, nr 135
Vikingsberg 1961, nr 56.
Farvetab i hjørner såvel som nogle kanter.