JOSEF KOHLSCHEIN (1884-1958). Wintersonne.

4049794. JOSEF KOHLSCHEIN (1884-1958). Wintersonne.

Josef Kohlschein (1884-1958), Vintersol, olie på lærred, 1910, signeret og dateret 'Josef Kohlschein d. Jüng. 1910', på bagsiden med en gammel udstillingsetiket fra 'Nedre Rhinens Kunstner' Association, der har titlen for hånd her og påskrevet kunstnerens navn, også lokalt indskrevet nederst på bårerammen 'Castle Antfeld bei Brigge i.W. ', ca. 71 x 70 cm, med ramme ca. 91 x 90 cm

Josef Kohlschein den yngre studerede ved akademiet i Düsseldorf fra 1899 og blev masterstuderende i Eugen Dücker's landskabsklasse.
Han var en af grundlæggerne af Nedre Rhinens Secessionistiske Kunstnergruppe og var tæt på Sønderbund. Han gik ind for friluftsmaleri og var påvirket af fransk impressionisme. Med strålende farver og små pletter af maling skabte han landskaber, interiører og vidunderlige blomsterstilleben.

Kelframe let gennemtrængende på overkanten, ellers mindre tegn på slid.

Tema

Fine Art and Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besøg: 492