4039379. MAX CLARENBACH (1880-1952). Oversvømmelser.
Max Clarenbach (1880-1952), Hochwasser, trækulstegning på pap, 1946, signeret med blyant nederst til højre, dateret '6/3.46' og med titel, ca. 28 x 38 cm, monteret bag passepartout, med passepartout ca. 45 x 48,5 cm
Max Clarenbach er en af malerne på Düsseldorf-skolen og betragtes som en vigtig repræsentant for Rhensk maleri i begyndelsen af det 20. århundrede. Hans malerstil blev primært påvirket af de franske impressionister.