4017650. FRIEDRICH SCHAPER (1869-1956). Blomstrende enge.
Friedrich Schaper (1869-1956), Blooming Meadows, olie på lærred, 1925, signeret og dateret, signeret igen på bagsiden, dateret og med titel, ca. 42 x 53 cm, med ramme ca. 51 x 62 cm
Schaper studerede på Hamburg School of Arts and Crafts, senere på Berlin Academy. Han er en af grundlæggerne af Hamborg Kunstnerklub fra 1897 og var medlem af Hamburger Künstlerverein fra 1832. Schapers maleri er påvirket af det sene århundredes friluftsmaleri. Med impressionistiske, løse penselstrøg skildrer han normalt naturlige aspekter af sit nordtyske hjemland.