401679. HJELM, svensk, til reservepoliti, 1926 model.
Sort lakeret læder. Politiskilt med krone i gult metal. Indvendigt mærket 59. Længde ca 27,5 cm Hjelmen blev også brugt som beskyttelseshjelm til f.eks. optøjer og lignende. Helt afskaffet af reglementet 1/8 1941.
Tak til Jani Pellikka, objektkurator på Politimuseet.
Slitage og mindre skader, en del af hageremmen mangler.