KÄTHE KOLLWITZ (1867-1945). Mor holder lille barn.
4016496. KÄTHE KOLLWITZ (1867-1945). Mor holder lille barn.
Käthe Kollwitz (1867-1945), mor med lille barn i armene, let tryk baseret på studiet fra 1912, signeret i trykmediet, håndskrevet '6' øverst til højre, med stemplet 'Albert Frisch Graph. Kunstanstalt Berlin W 35', ca. 21 x 24 cm, arkstørrelse ca. 32,5 x 36 cm.
Lille krølle i nederste højre hjørne, brunet kun en gang i alt.