KÄTHE KOLLWITZ (1867-1945). Mor holder lille barn.

4016496. KÄTHE KOLLWITZ (1867-1945). Mor holder lille barn.

Käthe Kollwitz (1867-1945), mor med lille barn i armene, let tryk baseret på studiet fra 1912, signeret i trykmediet, håndskrevet '6' øverst til højre, med stemplet 'Albert Frisch Graph. Kunstanstalt Berlin W 35', ca. 21 x 24 cm, arkstørrelse ca. 32,5 x 36 cm.

Lille krølle i nederste højre hjørne, brunet kun en gang i alt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 349