ERNST EITNER (1867-1955). Landskab i Billwerder.

4016384. ERNST EITNER (1867-1955). Landskab i Billwerder.

Ernst Eitner (1867-1955), Landskab i Billwerder, olie på lærred, omkring 1895, signeret, ca. 78 x 97 cm, med ramme ca. 86 x 104 cm

Ernst Eitner og hans familie boede i Billwerder fra 1894 til 1903.
Han var stiftende medlem af Hamborg Kunstnerklub grundlagt i 1897, en sammenslutning af unge kunstnere, der efter de franske impressionisters eksempel ønskede at etablere friluftsmaleri i Nordtyskland. I løbet af dette forsøgte de at gøre lokale billedtemaer mere populære igen. I slutningen af det 19. århundrede blev Eitners malerier stadig omtalt som 'pletter. ' Kunstneren blev senere hyldet som „Monet of the North.“ Med sin farverige impressionisme betragtes Eitner som en af de vigtigste repræsentanter for kunstnerisk fornyelse i Hamborg. I 2017 præsenterede Jenisch House i Hamborg et stort retrospektiv i anledning af 150-årsdagen. Kunstnerens fødselsdag. Eitners værker omfatter Hamburger Kunsthalle, Altona Museum, Schleswig-Holstein State Museum Schloss Gottorf og mange andre.

Mindre tegn på slid.

Tema

Fine Art and Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre tegn på slid.

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besøg: 678