Ernst Eitner (1867-1955), Landskab i Billwerder, olie på lærred, omkring 1895, signeret, ca. 78 x 97 cm, med ramme ca. 86 x 104 cm
Ernst Eitner og hans familie boede i Billwerder fra 1894 til 1903.
Han var stiftende medlem af Hamborg Kunstnerklub grundlagt i 1897, en sammenslutning af unge kunstnere, der efter de franske impressionisters eksempel ønskede at etablere friluftsmaleri i Nordtyskland. I løbet af dette forsøgte de at gøre lokale billedtemaer mere populære igen. I slutningen af det 19. århundrede blev Eitners malerier stadig omtalt som 'pletter. ' Kunstneren blev senere hyldet som „Monet of the North.“ Med sin farverige impressionisme betragtes Eitner som en af de vigtigste repræsentanter for kunstnerisk fornyelse i Hamborg. I 2017 præsenterede Jenisch House i Hamborg et stort retrospektiv i anledning af 150-årsdagen. Kunstnerens fødselsdag. Eitners værker omfatter Hamburger Kunsthalle, Altona Museum, Schleswig-Holstein State Museum Schloss Gottorf og mange andre.
Mindre tegn på slid.
Mindre tegn på slid.