39807. KÅSA, træ, Torborg Lindberg-Carlsson, og NÄVERASK. 1900-tallet.
Kåsa med greb af udskåret samer, signeret TL, længde ca. 13 cm.
Næveæske med låg, malet dekor og "Rättvik 1910", højde 12 cm.
Urkasse med brugsspor, malerplet, hjørne af krave beskadiget, læderrem til ophæng mangler.
Nævekasse med slid.