3923763. ANDRZEJ CISOWSKI (1962-2020). Diptyk.
Andrzej Cisowski (1962-2020), diptyk, blandede medier med olie på lærred, to bårerammer, hver på tre sider med blå og gule rammestrimler, 1996, signeret og dateret på bagsiden og påskrevet 'II' og 'VI', i alt ca. 65 x 123 cm (hvert maleri ca. 65 x 61 cm)
Cisowski kommer fra Polen og var maler, grafiker og multimediekunstner. Han studerede først på akademiet i Warszawa, senere på akademiet i Düsseldorf med Konrad Klapheck og A. R. Penck, hvis masterstuderende han var fra 1990. Han boede i Targowo, Warszawa og Düsseldorf.