ANDRZEJ CISOWSKI (1962-2020). Diptyk.

3923763. ANDRZEJ CISOWSKI (1962-2020). Diptyk.

Andrzej Cisowski (1962-2020), diptyk, blandede medier med olie på lærred, to bårerammer, hver på tre sider med blå og gule rammestrimler, 1996, signeret og dateret på bagsiden og påskrevet 'II' og 'VI', i alt ca. 65 x 123 cm (hvert maleri ca. 65 x 61 cm)

Cisowski kommer fra Polen og var maler, grafiker og multimediekunstner. Han studerede først på akademiet i Warszawa, senere på akademiet i Düsseldorf med Konrad Klapheck og A. R. Penck, hvis masterstuderende han var fra 1990. Han boede i Targowo, Warszawa og Düsseldorf.

Små tegn på studie og slid.

Tema

Fine Art and Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Små tegn på studie og slid.

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besøg: 384