LARS SPAAK. Husfacade, olie på lærred, signeret.

3914865. LARS SPAAK. Husfacade, olie på lærred, signeret.

Dagmål 44 x 52 cm. Rammemål 54 x 61 cm.

I Lars Spaaks maleri kombineres visionær tænkning med formel strenghed. Det er et maleri, der hverken er bundet til den naturalistiske tradition eller til det rene udtryks spontanitet, men som bevidst søger efter et kunstnerisk sprog, hvor det menneskelige og det kosmiske mødes i klarhed og koncentration.

Lars Oskar Spaak (f. 1927) er en svensk kunstner, hvis mangfoldige kunstnerskab spænder over mere end et halvt århundrede. Spaak blev uddannet i maleri på Grünewald Malerskole i Stockholm (1943-1946) og videre under ledelse af Pierre Olofsson på Académie Libre. Hans maleri er kendetegnet ved en poetisk og filosofisk tilgang, hvor form og farve ikke kun er visuelle midler, men bærer betydninger, der synes hentet fra en slags kosmisk symbolsk sprog. Han beskriver kunsten som en „signalbærer“ — et sted, hvor universelle rytmer og tidløse udtryk bevæger sig gennem farve og form. Dette afspejles i hans malerier, hvor linjer, overflader og farvefelter interagerer i rumlige og rytmiske kompositioner, ofte med en arkitektonisk struktur og teknologisk tilegnelse, der afspejler det moderne århundredes formsprog.

Gennem aftenstudier og en målrettet forfølgelse formåede han at opbygge en solid kunstnerisk uddannelse og brød igennem. Han hentede inspiration fra bibliotekets kunstlitteratur og fra kunstnere som Gösta Adrian-Nilsson og Fernand Léger. Spaak har udstillet både i Sverige og internationalt, herunder i Paris, Bruxelles, New York, Nürnberg og Stockholm. Hans værker er repræsenteret i flere museumssamlinger, såsom Kalmar Kunstmuseum, Västerås Kunstmuseum og Örebro Amtsmuseum.

Noget slid på rammen.

Få foretaget en gratis vurdering!

Noget slid på rammen.

Antal besøg: 224