SOLF FJÄDER, brisé model, perlemor, 1800-tallet.

390787. SOLF FJÄDER, brisé model, perlemor, 1800-tallet.

Vifte af perlemor, ledte blade, med åbent skåret dekoration af blomster, stedvis forgyldte.
Udfoldet længde ca 40 cm.
Sammenfoldet længde ca 21,5 cm.

Herkomst: Portugisisk diplomatfamilie.

Forgyldning slidt nogle steder. Senere suppleret bånd, limrester/pletter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Udfoldet længde ca 40 cm.

Antal besøg: 934