DEKORATIVE ELEMENTS, et par, i form af blødende pelikaner, 1800-tallet.

388071. DEKORATIVE ELEMENTS, et par, i form af blødende pelikaner, 1800-tallet.

Forgyldt og malet træ. Højde ca 39 cm Herkomst: Portugisisk diplomatfamilie.

Pelikanen er et almindeligt heraldisk symbol. Den selvlemlæstede pelikan, der føder sine egne unger med sit eget blod, optræder også i den kristne symbolik.

Slitage, skader, reparationer, retoucheringer, suppleret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.739