Vadim Abramovich Sidur (1924-1986), siddende figur, pennetegning, 1984, signeret og dateret på kyrillisk, ca. 43,5 x 31,5 cm (arkstørrelse), indrammet bag glas, med ramme ca. 63 x 52,5 cm
Sidur kommer fra Katerinoslav (nu Dnipro i Ukraine) og var en sovjetisk billedhugger og grafiker med jødiske og russiske rødder. I Tyskland er hans bronzeskulpturer særligt velkendte i offentlige rum. Han studerede i Moskva, og hans kunstneriske arbejde kom i konflikt med den officielle sovjetiske kunstdoktrin. Hans værker blev først udstillet i reformpolitikken i slutningen af 1980'erne. I Vesten opnåede han imidlertid anerkendelse og berømmelse allerede i 1970'erne. Skulpturer af Sidur er blevet sat op i bl.a. Düsseldorf, Berlin og Kassel. Det var først efter hans død, at hans arbejde blev anerkendt i Rusland og blev sammenlignet med billedhuggere som Henry Moore, Jacques Lipchitz og Alberto Giacometti.
Lille krølle i øverste højre hjørne, minimalt brunede bladkanter. Ikke indrammet, undersøgt.