3798582. PETER WITT (GEB. 1966). Sylt mudderflader.
Peter Witt (f. 1966), Sylt mudflader, olie på lærred, signeret, ca. 50 x 70 cm
I 1980'erne begyndte Peter Witt at male ved hjælp af en spatelteknik og fandt sine motiver mest på kysterne i det nordlige Tyskland. Siden 1991 har han årligt udstillet sine værker på Sylt og åbnede i 1994 sammen med Stefan Dobritz sit eget galleri i porthuset i Gut Hasselburg. I dag driver Witt og Dobritz et galleri i Westerland på Sylt.