3780466. WILHELM BARTSCH (1871-1953). I Genova-bugten.
Wilhelm Bartsch (1871-1953), I Genovabugten, olie på lærred, signeret, ca. 62 x 78 cm, med ramme ca. 71,5 x 89,5 cm
Landskabs- og havmaleren Wilhelm Bartsch er en af kunstnerne på Düsseldorf-skolen. Efter 1909 blev han en del af anden generation af Worpswede kunstnerkoloni.