3780463. WILHELM BARTSCH (1871–1953). Rocksurf.
Wilhelm Bartsch (1871-1953), rock surf, olie på lærred, signeret, ca. 55,5 x 44 cm, med ramme ca. 66,5 x 54,5 cm.
Landskabs- og havmaleren Wilhelm Bartsch er en af kunstnerne på Düsseldorf-skolen. Efter 1909 blev han en del af anden generation af Worpswede kunstnerkoloni.