3768397. OTTO KLEIN (1906-1994). Vinterlandskab.
Otto Klein (1906-1994), vinterlandskab, olie på lærred, signeret, ca. 48 x 67 cm.
Den schweiziske kunstner Otto Klein studerede ved Allgemeine Gewerbeschule Basel hos Arnold Fiechter og modtog et kunststipendium i 1944. Ud over industrielle landskaber, portrætter og figurmalerier skabte han også ekspressive, ikke-repræsentative malerier. I 1955 skabte han vægmaleriet „Morgenstreich“ i Basels togstationsbuffet.