3768002. Empire pendule 'Diana', Paris, omkring 1810.
Brandforgyldt bronze. Rektangulær marmorsokkel på klokkelignende fødder på bolde. Tresidet palmettefrise på den kontrasterende basiszone i den rektangulære urkasse. De smalle sider skråner lidt opad og buede. Kronende solur (gnomon mangler). Hvid emalje urskive med romerske timer og kvart times display med arabiske tal. Pendul med nøgleløft og halv times klokke. Til højre står ved siden af figuren af Diana med en bue og pil ledsaget af en jagthund. Skiven med påskriften 'Barberi á Paris'. HxBxD: 40 x 32.5 x 12 cm.
På steder, tegn på alder, gnidning, ridsemærker og mindre defekter. Marmorsokkel brudt og korrigeret med spor af lim, mindre stød i emaljen,. Pendul, skrue til fastgørelse af klokken og gnomon mangler.