369415. ELEFANT, træ.
369415. ELEFANT, træ.
Monumental figur af en elefant, udskåret træ, øjne stødtænder og tånegle i knoglen, ridserne er forårsaget af alderdom. Revner, indlæg på fødderne mangler delvist eller suppleret, sandsynligvis Indien, omkring 1940, H ca. 93 cm, L ca. 108 cm.