EN MENDE HJELMMASKE, SIERRA LEONE.

3680654. EN MENDE HJELMMASKE, SIERRA LEONE.

anden tredjedel af det 20. århundrede, med et stærkt udskåret dobbeltsidet hoved og et bredt ansigt og en blå kludbase, 29 cm høj 21 cm bred

Proveniens - Kieran River Jones-samling,

Bemærk - for sammenlignelige eksempler se Woolley & Wallis 22. februar 2023 Lot 122, Woolley & Wallis 15. december 2021 Lot 722, Sotherby's 23. maj 2023 Lot 18.

god generel stand, dejlig dyb mørk farve, generelle mærker og slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 133