3668724. 18KT GULD RUBELLITE OG DIAMANT COCKTAILRING.
En Rocks & Co.-cocktail bestående af en oval blandet skåret Rubellite med oprindelse i Shimoyo, Mozambique. Lilla-rød Rubellite ca. 4,80 ct. Måler 12 x 10 mm. Omgivet med diamanter, TDW ca.. 0,30 ct. Hovedet måler 14 x 12 mm. Guldmonteret, stemplet 'R&C, 750, Birmingham'. Fingerstørrelse N.5. Vægt 4,4 g. Placeret i en Rocks & Co. smykkeskrin og et Shimoyo Rubellite-hæfte.
Meget god stand. Meget let overfladeslid på holderen. Synes ubrugt.