Karl Mohr (1922-2013), Parforce Hunt, olie på lærred, signeret, ca. 59 x 49 cm, med ramme ca. 64 x 54 cm
Düsseldorf-kunstneren Karl Mohr opretholdt en postimpressionistisk stil. Hans landskabs- og genremalerier handles stadig aktivt i dag.
Lette tegn på slid.