PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Wöhldorf.

3649001. PHILIPP KARL SEITZ (1901-1982). Wöhldorf.

Philipp Karl Seitz (1901-1982), Wohldorf, olie på hårdt papir, signeret, med titel på bagsiden og påskrevet værknummer '27', ca. 19 x 25 cm, med ramme ca. 24,5 x 31 cm.

Philipp Karl Seitz studerede på Nürnberg Art School og flyttede til Hamborg i 1928. Han arbejdede oprindeligt som kommerciel grafiker, har arbejdet intensivt med maleri siden 1960'erne og har udstillet regelmæssigt siden 1967, herunder på Galerie Commeter. Han skabte adskillige udsigter over Hamborg, det omkringliggende område og Lüneburger Heide.

Mindre tegn på slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre tegn på slid.

Antal besøg: 306