HEINRICH HILLER (1846-1912). Dorfplatz.

3634178. HEINRICH HILLER (1846-1912). Dorfplatz.

Heinrich Hiller (1846-1912), landsbytorv, olie på lærred, signeret, ca. 52 x 92 cm, med kraftig stukramme ca. 88 x 126 cm

Mellem 1866 og 1900 optrådte forskellige malerier af Heinrich Hiller på store akademiudstillinger i Tyskland. At dømme ud fra hans motiver har han gennemgået adskillige studieture, herunder til England, Irland, Italien samt til Prag og Nord- og Østersøen.

Små tegn på snavs og slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Små tegn på snavs og slid.

Antal besøg: 623