En cykel, „bycyklen“, Monark-Crescent AB, 1960'erne.

3615992. En cykel, „bycyklen“, Monark-Crescent AB, 1960'erne.

Den generelle betegnelse for cyklen var „bycykel“. Angiveligt en gave i 1967, og at modellen var tilgængelig i tre versioner (farveskemaer). Efter sigende bør dette være unikt med den farveløse lak.

Beskrivelse; Cyklen kan adskilles i to dele med et simpelt håndtag, så den let kan bæres, for eksempel i bagagerummet på en bil. Styrestangen og sadlen er fastgjort med vingemøtrikker for nem afmontering.

Brugsslitage, originalt design.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.321