WOLFRAM EBERSBACH (GEB. 1943). St. Nicholas Kirke III.
3603754. WOLFRAM EBERSBACH (GEB. 1943). St. Nicholas Kirke III.
Wolfram Ebersbach (f. 1943), St. Nicholas Kirke 3, akryl på papir, 2002, signeret, dateret og med titel på bagsiden af karmcoveret, ca. 56 x 55 cm, indrammet bag glas, med original displayramme ca. 72 x 71 cm
Ebersbach studerede i Leupzig, herunder hos Wolfgang Mattheuer. Han blev først og fremmest kendt for sine abstrakte bylandskaber, hvor han beskæftiger sig med arkitektur og usædvanlige perspektiver på rummet. Mens hans tidlige arbejde stadig var meget emnerelateret, brugte han senere i stigende grad forenklede former og reducerede farver.